פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   להיות חברים של ארץ ישראל: כך תהיו שותפים לעיצוב הטבע בארץ

   רוצים להשפיע על הנוף שסביבכם? לקבל הזמנות לסדנאות, אירועים ייחודיים ולסייע בפיתוח היערות והפארקים? הכירו את מועדון ידידי קק"ל החדש - הדרך להתחבר אל הארץ, ליהנות ממנה בהווה ולשמור עליה למען הדורות הבאים

   רקפות ביער צרעה. פברואר 2017 (ראובן קסטרו)
   רקפות ביער צרעה (צילום: ראובן קסטרו)

   ישנם סיבות רבות שגרומות לנו לרצות לצאת מהבית ולטייל בטבע. כן, יש דבר מבורך בשגרת היומיום שבה אנחנו מתמרנים בין העבודה למשפחה ולשאר העיסוקים, אך מבורך לא פחות הוא הרגע שבו אנחנו שוברים את אותה שגרה. ההליכה ביערות ובפארקים עוזרת לנו לנקות את הראש, להרגיש חופשיים יותר, ליהנות מחברת אנשים, לראות מקומות יפים ולהיחשף לטבע במלוא הדרו. זאת דרך טובה להתחבר לארץ ולאדמתה ולחזק את הקשר שלנו למקום בו אנחנו חיים, למקום לו אנחנו קוראים בית.

   כדי שיהיה אפשר ליהנות מאותו טבע ומהחיבור אליו פועלים גופים וארגונים מטעם המדינה על שמירתו ופיתוחו. בשנה האחרונה נטעה קק"ל כ-600 אלף שתילים ברחבי הארץ. מהם כ-350 אלף שתילים ביערות, כ-150 אלף שתילים בתחומי הערים והישובים. כדי שהציבור יוכל ליהנות מהיערות והפארקים, פועלת קק"ל לפיתוח תשתיות מגוונות שיספקו מגוון צרכי פנאי ונופש – לפיקניק, טיולים, רכיבת שטח על אופניים, שבילים מיוחדים לאוכלוסייה עם צרכים מיוחדים, פעילות קהילתית ועוד. היערנים אוספים זנים של עצי בוסתן ארץ ישראליים מפינות נידחות בארץ, במקומות שקיומם נתון בסכנה במטרה לאסוף ולשמר את הבסיס הביולוגי של הבוסתנים.

   נטיעות לכבוד ט"ו בשבט תשע"ג, ינואר 2013 (דייב בוימוביץ')
   נטיעות לכבוד ט"ו בשבט (צילום: דייב בוימוביץ’)

   אבל לא רק היערנים, ושאר עובדי קק"ל פועלים ביחד לשמירת הפארקים והיערות, אלא גם אנחנו – בשמירה עליו, על ניקיונו ועל טיפוחו. עתה יש אפשרות לתרום יותר לפיתוחו בעקבות מועדון ידידי קק"ל החדש שנפתח במלאת 115 שנה להיווסדה של קרן קימת לישראל.

   "אנחנו קוראים לציבור להיות שותפים לעשייה, ליציאה ליערות ולפארקים, לשמירה על הסביבה, לסייע בבניית מדיניות הפיתוח", אומרת נציגת קשרי הציבור בקק"ל לאה פדידה, "ידידי קק"ל יכולים לספק המלצות למסלולים ייחודיים, להיות הראשונים לדעת לגבי חדשות הקשורות לטבע בארץ או לאירועים המתקיימים וזאת דרך טובה להיות חבר של ארץ ישראל".

   כל הפעילויות של קק"ל הם בחינם וחברי מועדון ידידי קק"ל יהיו הראשונים לדעת עליהם ושותפים לבנייה ולעשייה. בכל חודש יקבלו חברי המועדון חמישה מסלולים מומלצים, הזמנות לאירועים ייחודיים, סדנאות, הרצאות וקריאה לפעולה כמו נטיעות בט"ו בשבט או פעולת מניעה ביערות וסיוע לשיקומם או טיפוחם.

   הנוף והטבע בארץ ישראל השתנו רבות ב-150 השנים האחרונות. ישראל היא כיום מדינה מערבית מתקדמת, צפופות אוכלוסין, שעדיין נבנית ומתפתחת. בשנת 1869 פרסם הסופר האמריקני מארק טוויין את ספרו "מסע תענוגות לארץ ישראל" בעקבות טיול שערך במזרח התיכון שנתיים קודם לכן. הוא תיאר את ארץ ישראל כארץ עגומה למראה, שוממת ומדכאת. "המדבריות הללו ריקים מאדם, תלים דהויים אלה של שממה", הוא מתאר את אזור הכינרת לדוגמה. כיום המצב שונה לגמרי אך הגידול באוכלוסייה ופיתוח הארץ אינם חייבים לבוא על חשבון ערכי שמירה על הטבע. מועדון ידידי קק"ל הוא דרך נוספת להתחבר אל הארץ, אדמתה ואנשיה, ליהנות ממנה בהווה ולשמור עליה למען הדורות הבאים.

   הירשמו למועדון ידידי קק"ל והצטרפו לפעילות לשיקום יערות ישראל

   עוד בנושא:

   לגמור את הטיול עם ארוחה על האש: אתרי הפיקניק היפים בארץ
   תזרמו איתנו: החידון שיוכיח עד כמה אתם מכירים את הנחלים בארץ
   תבדוק מה עם הפויקה: האם אתם שולטים בסלנג של המטיילים?
   לרכוב בתוך ציור: חמישה טיולי אופניים מרהיבים בצפון

   הגידול בשטח המיוער בישראל (עיבוד תמונה)